83 378 25 35

Depresja – kiedy psycholog, a kiedy psychiatra?

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią aż 1,2 miliona osób. Cichy zabójca, bo tak jest nazywana, może skutecznie uprzykrzyć życie. Pytaniem, które najczęściej dręczy pacjentów brzmi „U kogo szukać pomocy?”. No właśnie – psycholog i psychiatra, choć są specjalistami zupełnie od siebie odmiennymi, często są ze sobą myleni. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to odwieczne pytanie.

Psycholog i psychiatra – specjalista specjaliście nierówny

Już kiedyś pisaliśmy o różnicach między psychologiem a psychiatrą, jednak na potrzeby dzisiejszego wpisu powtórzymy sobie co nieco. Psychologiem jest osoba, które ukończyła studia psychologiczne z tytułem magistra. Magister psychologii zajmuje się głównie badaniem i opiniowaniem. Przeprowadza z pacjentem dogłębny wywiad, czasami wspomagając się testami psychologicznymi i na ich podstawie wystawia opinię. I tu właściwie kończy się jego rola. Sam tytuł magistra nie uprawnia do prowadzenia psychoterapii. Psycholog jest raczej doraźnym źródłem pomocy w trudnych sytuacjach i pełni rolę swoistego drogowskazu. Może pokierować do dalszych specjalistów, na przykład zalecając wizytę u lekarza psychiatry.

No właśnie – na tym polega zasadnicza różnica. Psychiatra jest lekarzem. Oznacza to, że może skierować pacjenta na dodatkowe badania, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Psychiatra prowadzi również terapię farmakologiczną, czyli może przepisywać recepty.

Kiedy udać się do psychologa?

Jak już wspominaliśmy, psycholog jest swego rodzaju drogowskazem. Jeśli więc czujesz, że coś Ci dolega, ale sam nie do końca potrafisz ubrać to w słowa – nie ignoruj swoich emocji i towarzyszących im objawów. W takiej sytuacji warto udać się do psychologa. Najczęściej w gabinecie zjawiają się pacjenci z następującymi dolegliwościami:

Są to objawy, które w większości przypadków nadal pozwalają na wykonywanie codziennych czynności, jednak znacznie obniżają jakość życia. Wszystkie te dolegliwości mogą świadczyć o stanach depresyjnych i należy skonsultować się z psychologiem zanim nastąpi ewentualna eskalacja problemu. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym szybsze i lepsze przyniesie ono efekty. Bo tak, depresja jest możliwa do wyleczenia. Zazwyczaj jest to czasochłonny proces i wymaga sporego nakładu pracy pacjenta, ale celem jest lepsze życie, więc zawsze warto podjąć tę walkę!

Kiedy potrzebna jest pomoc psychiatry w depresji?

Jak dobrze wiemy, depresja jest podstępnym wrogiem. Jej objawy łatwo zrzucić na garb gorszego dnia w pracy lub szarówki za oknem. Jeśli jednak objawy utrzymują się długo, towarzyszą im dolegliwości somatyczne i znacznie utrudniają lub nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie – konieczna jest konsultacja u lekarza specjalisty. Szczególnie niepokojące powinny być takie objawy, jak:

Depresji w zaawansowanym stadium towarzyszą także objawy somatyczne, takie jak migreny, bezsenność czy drastyczne zmiany apetytu. Jeśli pacjent skarży się na powyższe symptomy (zwłaszcza jeśli wcześniejsze próby terapii nie przyniosły skutku) konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Najlepsze efekty przynosi z kolei holistyczne podejście do leczenia, przez zastosowania psychoterapii (na która może skierować lekarz psychiatra lub zalecić psycholog) oraz leków. Oczywiście każdy pacjent jest inny, więc kluczowe jest dobranie indywidualnych środków leczenia, by skutecznie w miarę możliwości jak najszybciej poprawić jakość życia chorego.

Nie wahaj się prosić o pomoc

Wiele przypadków depresji pozostaje nierozpoznanych właśnie przez brak odpowiedniej konsultacji. Nie pozwól sobie wmówić, że przesadzasz lub że wyolbrzymiasz. Ty najlepiej wiesz, co czujesz (nawet jeśli trudno jest Ci ubrać to w słowa). Jeśli więc masz poczucie, że nie radzisz sobie z problemami, nie bój się szukać pomocy. Konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna są pierwszymi krokami ku Twojemu lepszemu i zdrowszemu życiu. W naszym gabinecie oferujemy profesjonalną pomoc psychologa i psychiatry. Kliknij [TUTAJ] by dowiedzieć się więcej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *