USG kolana — jak wygląda i kiedy je wykonać?
USG kolana to bezpieczne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne. Specjalny aparat do USG, wykorzystując fale ultradźwiękowe, obrazuje narząd i wszelkie zmiany w jego obrębie na monitorze. Obraz odczytuje lekarz radiolog.
Kolano jest największym stawem w ciele człowieka, stale narażonym na kontuzje i urazy, z uwagi na intensywną pracę podczas różnego rodzaju aktywności. Jeżeli wyczuwalne są nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego, należy natychmiast zapisać się na badanie USG kolana, podczas którego obrazowane są: więzadła, torebka stawowa, łękotki, chrząstki stawowe oraz błona maziowa.
Jakie są wskazania do badania USG kolana? Wskazaniem do badania USG stawu kolanowego, są objawy takie jak obrzęk, ból lub wyczuwalne guzy. Lekarz może zlecić wykonanie badania także w sytuacji, gdy podejrzewa reumatoidalne bądź idiopatyczne zapalenie stawów, krwiaki, torbiele lub ropnie. USG kolana wykonujemy również po przeprowadzonej operacji, w celu kontroli przebiegu leczenia.
Jakie schorzenia diagnozuje USG kolana?
USG kolana może zdiagnozować:
- zwichnięcia i złamania
- choroby stawów
- torbiele, ropniaki i guzy
- przerost błony maziowej
- stany zapalne kaletek
- wolne ciała śródstawowe
- uszkodzenia wiązadeł, ścięgien i łękotek
USG kolana można wykonać na NFZ lub prywatnie. Oczywiście wizyta prywatna jest szybsza, co w przypadku uszkodzenia stawu kolanowego ma ogromne znaczenie. Cena usg kolana waha się w przedziale od 150 do 300 zł, w zależności od miasta, przychodni oraz zakresu badania.
Dodaj komentarz