Terapie dla dzieci i młodzieży – jak wybrać najlepszego psychologa?
Terapie dla dzieci i młodzieży – jak wybrać najlepszego psychologa? Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Kiedy więc zauważają niepokojące sygnały, mogące świadczyć o problemach lub zaburzeniach, naturalną reakcją jest chęć niesienia pomocy. Jednak, kiedy rozmowa nie przynosi skutku, konieczna jest pomoc profesjonalisty. No właśnie, tylko jak go znaleźć? Na co zwrócić uwagę, by wizyty przyniosły dziecku ulgę i spokój zamiast dodatkowego stresu? Ten wpis dedykujemy zatroskanym rodzicom, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dowiesz się jaki specjalista najlepiej pomoże Twojemu dziecku i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze gabinetu. Zapraszamy!
Przy wyborze odpowiedniego specjalisty dla Twojego dziecka, kluczowa jest znajomość różnic między psychologiem a psychoterapeutą. Te dwie profesje często są ze sobą mylone, a różnica jest zasadnicza. Otóż psycholog dziecięcy to specjalista z wykształceniem psychologicznym, który posiada wiedzę na temat rozwoju dzieci i młodzieży. Może przeprowadzać diagnozy (np. trudności emocjonalnych, zaburzeń rozwojowych), prowadzić konsultację, a także wspierać rodziców w zrozumieniu potrzeb dziecka.
Natomiast psychoterapeuta dziecięcy zdobył uprawnienia do prowadzenia psychoterapii dzięki dodatkowemu, czteroletniemu szkoleniu z zakresu terapii. To terapeuta podczas regularnych spotkań pracuje z dzieckiem nad jego emocjami, trudnościami i traumami.
Po pierwsze – diagnoza
Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz swoje dziecko i dostrzegasz niepokojące zmiany, nie próbuj stawiać diagnozy na własną rękę. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się psycholog dziecięcy. Często pierwsze wizyty odbywają się bez obecności dzieci. Dlaczego? Właśnie po to, by rodzic mógł opisać co konkretnie niepokoi go w zachowaniu młodego człowieka, jakie zmiany w nim zachodzą – jednym słowem, jaki jest powód wizyty. Psycholog na kolejnym spotkaniu będzie miał szansę rozpocząć diagnozę młodego pacjenta i pokierować na dalsze leczenie, na przykład do psychoterapeuty, jeśli uzna to za konieczne. Niezwykle istotne jest bycie czujnym na sygnały, które dochodzą do nas z zewnątrz, na przykład ze środowiska szkolnego dziecka. Jeśli pedagog lub nauczyciele informują Cię o niepokojących zmianach w zachowaniu Twojego dziecka, absolutnie tego nie lekceważ. Większość dzieci w wieku szkolnym trafia do gabinetów terapeutów właśnie po interwencji nauczycieli.
Terapie dla dzieci – co wziąć pod uwagę przy wyborze specjalisty?
No dobrze, skoro wiemy już kogo szukamy, to teraz odpowiemy sobie na pytanie – jak znaleźć najlepszego psychologa (lub psychoterapeutę). Jest kilka najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach.
- Wykształcenie i kwalifikacje: Jak już wspominaliśmy, psycholog i psychoterapeuta to dwie różne specjalności. Przy wyborze należy więc sprawdzić zdobyte wykształcenie i ewentualne szkolenia.
- Doświadczenie: Koniecznie upewnij się, że psycholog ma doświadczenie z dziećmi w przedziale wiekowym, do którego należy Twoje dziecko. Praca z dziećmi wiąże się z koniecznością dostosowania technik do ich wieku i etapu rozwoju.
- Rodzaje świadczonych usług: Na stronach internetowych gabinetów można znaleźć informacje o usługach. Upewnij się, że w ofercie są te, które najbardziej Cię interesują, na przykład konsultacje dla rodziców.
- Metody pracy i podejście terapeutyczne: To dotyczy głównie psychoterapeutów. Warto sprawdzić w jakich rodzajach terapii specjalizuje się wybrany przez Ciebie gabinet – zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko zostało już zdiagnozowane przez psychologa z konkretnym zaburzeniem.
- Atmosfera i zaufanie: Twoje dziecko podczas wizyt powinno czuć się bezpiecznie i komfortowo. W przypadku młodszych pacjentów, warto wybrać gabinet, który jest urządzony w przytulny i przyjazny dla dzieci sposób, by wizyty nie generowały dodatkowego stresu.
- Rekomendacje i opinie innych rodziców: Nikt nie powie Ci tyle, co rodzice dzieci, którzy przeszli to samo co Ty. Oni rozumieją Twój strach i obawy o swoja pociechę. Sprawdź więc opinie rodziców na temat gabinetu, samego specjalisty i sposobu prowadzenia terapii.
W przypadku starszych dzieci, warto wziąć pod uwagę ich zdanie w kwestii wyboru gabinetu. Pozwól nastolatkowi uczestniczyć w tym procesie – poczucie sprawczości może pozytywnie wpłynąć na efekty terapii i wzrost zaufania między Wami.
ConsiliumMed – profesjonalne wsparcie psychologiczne dla Twojego dziecka
Szukasz specjalistów, którzy otoczą Twoje dziecko opieką i przeprowadzą Was przez ten trudny czas? Sprawdź ofertę gabinetu ConsiliumMed. Oferujemy kompleksową opiekę psychologiczną dla dzieci – od maluchów, aż do nastolatków. Kliknij TUTAJ i sprawdź, jak możemy wesprzeć Twoje dziecko. Oferujemy opiekę psychologa, psychiatry oraz psychoterapeuty. Z naszych usług możesz skorzystać w ramach NFZ – szybko, profesjonalnie i bez kolejek. Wybierz lepsze jutro dla swojego dziecka i umów wizytę już dziś!
Dodaj komentarz