83 378 25 35

Jak fizjoterapia pomaga w rehabilitacji po urazach sportowych?

Jak fizjoterapia pomaga w rehabilitacji po urazach sportowych? Sport, niezależnie od tego czy uprawiany wyczynowo czy rekreacyjnie jest częstym powodem kontuzji. I żeby nie było – my także wierzymy, że sport to zdrowie i że w zdrowym ciele zdrowy duch. Jednak powiedzmy sobie wprost, gdyby dziś przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców Lublina, zdecydowana większość odpowiedziałaby twierdząco na pytanie o przebyte kontuzje sportowe. Tak więc, dzisiejszy wpis poświęcimy właśnie urazom sportowym i temu, jak fizjoterapia ratuje z opresji pokrzywdzonych sportowców. Zaczynamy!

Urazy sportowe – zmora aktywnych fizycznie

Jak już wspominaliśmy na samym początku, rodzaj dyscypliny i poziom, na którym jest wykonywana nie ma znaczenia – wobec kontuzji wszyscy jesteśmy równi. Zdarzają się one zarówno w sportach kontaktowych, takich jak sztuki walki, jak i w dyscyplinach wykonywanych solo. Z reguły urazy sportowe dzielimy na dwa rodzaje: ostre i przewlekłe. Stany ostre to kontuzje występujące nagle, wskutek uszkodzeń mechanicznych (złamania, skręcenia). Natomiast przewlekłe urazy rozwijają się stopniowo i wynikają bezpośrednio z długotrwałego przeciążenia organizmu – przykładem mogą być zapalenie ścięgna Achillesa czy łokieć tenisisty. Oczywiście, każdy rodzaj kontuzji wymaga indywidualnego podejścia i zastosowania odpowiednich technik. Dlatego tak ważne jest oddanie swojego zdrowia w ręce profesjonalnych rehabilitantów.

Walka z bólem i stanem zapalnym

Większość kontuzji łączy się z silnym bólem, stąd też jego redukcja jest pierwszym krokiem na ścieżce do sprawności. Dolegliwości bólowe i stan zapalny można zwalczać na wiele sposobów. Oto najskuteczniejsze z dostępnych metod:

Stopniowe zwiększanie zakresu ruchów

Gdy dolegliwości bólowe nie stanowią już przeszkody a stan zapalny został zażegnany, przechodzimy do kluczowego punktu. Fizjoterapeuta po dobraniu odpowiednich ćwiczeń i metod leczenia zaczyna je stopniowo wprowadzać, koncentrując się na zwiększaniu zakresu ruchów, wzmacnianiu stawów i budowaniu siły mięśni. Często stosuje się rozciąganie i ćwiczenia mobilizacyjne. Ćwiczenia te zapobiegają sztywności stawów, która często jest efektem długotrwałego unieruchomienia miejsca urazu (zwłaszcza w ostrych kontuzjach). Dla przywrócenia stabilizacji stawów i wzmocnienia osłabionych mięśni stosuje się ćwiczenia z taśmami oporowymi. Wzmocnione mięsnie wspierają stabilizację stawów, stąd często korzysta się z oporu w kontrolowany sposób, bez obawy o zaostrzenie kontuzji.

Jeśli natomiast chodzi o zaangażowanie głębokich partii mięśni, skuteczny jest trening stabilizacyjny, Większa kontrola i świadomość swojego ciała zmniejszają ryzyko podobnych urazów w przyszłości.

Poza tym często stosuje się również kinesiotaping i masaże sportowe. Każda z wymienionych technik musi być wykonana przez profesjonalnego rehabilitanta – ćwiczenia na własną rękę mogą jedynie zaostrzyć uraz i pogorszyć stan kontuzjowanego. Nie ryzykuj swoim zdrowiem i kliknij [TUTAJ].

Powrót do sprawności

Ostatni etap rehabilitacji, gdy stawy są prawidłowo ruchome a mięśnie wzmocnione, opiera się głównie na przywróceniu czucia głębokiego. Poprawa stabilności i poczucia równowagi stanowczo zmniejsza ryzyko ponownych urazów w przyszłości, zwłaszcza ostrych kontuzji mechanicznych. W tym miejscu warto również wprowadzić trening imitujący naturalne zakresy ruchu dla danej dyscypliny sportowej. W ten sposób powrót do sprawności i docelowo także do trenowanej dyscypliny odbywa się bez obaw o przeciążenie mięśni i stawów, minimalizując ryzyko urazów w przyszłości.

Prewencja i edukacja

Jak fizjoterapia pomaga w rehabilitacji? Zadaniem fizjoterapeuty jest również edukacja i zapobieganie podobnym wypadkom. Podczas regularnych spotkań nasi fizjoterapeuci przedstawią odpowiednie techniki rozciągania czy przeprowadzania rozgrzewki przedtreningowej, by Twój trening był jak najbardziej efektywny a przy tym bezpieczny. Potrzebujesz konsultacji lub chcesz umówić się na wizytę? Zdzwoń już dziś!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *