83 378 25 35

Artroza stawu skokowego

Co to jest artroza stawu skokowego? Artroza atakuje stawy i jest chorobą zwyrodnieniową. Prowadzi do pojawiania się zmian w tkance kostnej, co powoduje z kolei do pojawienie się wyrośli kostnych, ograniczających możliwości ruchowe.

Pierwsze dolegliwości artreozy mogą doprowadzić do stanu zapalnego w stawach. Niestety nie istnieje skuteczna metoda leczenia tej choroby, a jej rozwój jest bezpośrednio związany z wiekiem organizmu oraz stopniem zużycia chrząstek. Tempo rozwoju artreozy zależy także od uwarunkowań genetycznych, a także od rodzaju wykonywanej pracy, stresu, czy nawyków. Wśród pacjentów występuje najczęściej: artreoza stawu skokowego, barkowego, biodrowego, barkowo-obojczykowego, nadgarstka, kciuka, stawu ramiennego oraz łokciowego.

Czy można zahamować rozwój artreozy stawu skokowego?

Jeżeli chodzi o to, jak leczyć artreozę stawu skokowego, jest to niestety niemożliwe. Są jednak pewne czynności, które mają realny wpływ na zahamowanie rozwoju choroby. Jak wiadomo, ruch to zdrowie. Wystarczy regularnie spacerować, biegać lub uprawiać jogę. Można również chodzić na basen bądź zajęcia taneczne — forma ruchu powinna być bezwzględnie dopasowana do wieku pacjenta. Podczas wszelkiego rodzaju aktywności, w stawach wytwarzany jest płyn, który chroni chrząstki przed tarciem oraz odżywia je i wzmacnia. Jeżeli artreoza już się pojawiła, ruch może zmniejszyć ból stawów i działać przeciwzapalnie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *