Uwaga!
W związku z awarią systemu prosimy o telefonowanie wyłącznie pod numer tel. 784-322-083. Za utrudnienia przepraszamy.
83 378 25 35

Fizjoterapia – jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Fizjoterapia – jak przygotować się do pierwszej wizyty? Pierwsza wizyta u lekarza może być stresująca. Nie martw się jednak na zapas! Dzisiejszy wpis poświęcimy właśnie pierwszej wizycie… a właściwie to przygotowaniu do pierwszej wizyty. Odpowiednie zaplanowanie wizyty z wyprzedzeniem, nie tylko zwiększy Twój komfort psychiczny, ale także może pomóc fizjoterapeucie w postawieniu odpowiedniej diagnozy i szybkim wdrożeniu leczenia. Nie należy więc ignorować tego etapu i poświęcić mu trochę czasu.

Wybór odpowiedniego fizjoterapeuty

Nie mogło być inaczej. Wybór najlepszego fizjoterapeuty to połowa sukcesu (a może nawet więcej). Sprawdź koniecznie, czy dany gabinet fizjoterapii oferuje interesujące Cię usługi. Upewnij się również, że fizjoterapeuta ma odpowiednie doświadczenie w zakresie Twojej dolegliwości. Możesz również sprawdzić jaki rodzaj terapii proponują. Oczywiście, zawsze warto sprawdzić rekomendacje i opinie, by mieć lepszy obraz kompetencji i podejścia do pacjentów. Jeśli takie kwestie jak dogodny dojazd czy godziny przyjmowania są dla Ciebie istotne, także weź je pod uwagę. Spotkania fizjoterapii powinny być dla Ciebie komfortowe, a niepotrzebny stres z pewnością nie wspiera powrotu do sprawności.

Przygotuj swoje wyniki

Kiedy już wybrałeś najlepszego fizjoterapeutę dla siebie przyszła pora na przygotowanie do wizyty. Bardzo ważne jest skompletowanie wyników badań, szczególnie jeśli chodzi o badania obrazowe – rezonans, tomografia czy rentgen, mogą ułatwić diagnozę. Poza tym, jeśli w ostatnim czasie wykonane zostały badania laboratoryjne, również warto wziąć je ze sobą. Jeśli wcześniej odbyłeś wizyty u innych specjalistów, np.  ortopedy czy neurologa, zabierz ze sobą opinię lekarza. Przygotuj także listę swoich wszystkich przebytych kontuzji a także terapii/sposobów leczenia, które zostały wprowadzone w tamtym czasie. Jeśli przewlekle chorujesz lub występują choroby współistniejące, również weź ze sobą wszystkie posiadane wyniki badań i informacje o przyjmowanych lekach.

Przygotuj się na dogłębny wywiad

Fizjoterapia i pierwsza wizyta to przede wszystkim wywiad, czyli badanie podmiotowe. Fizjoterapeuta ma szansę lepiej poznać swojego pacjenta i oczywiście, dokładny powód wizyty. Przede wszystkim, pytania będą dotyczyły Twojego stanu zdrowia – co Ci dolega, w jakich sytuacjach ból się pojawia lub nasila i jak długo utrzymują się dolegliwości. To podstawowe pytania, które mogą naprowadzić fizjoterapeutę na rozwiązanie problemu. Ponadto, fizjoterapeuta zapyta o Twój styl życia. To, czy masz pracę siedzącą czy fizyczną i Twój poziom aktywności fizycznej jest niezwykle ważne w kontekście fizjoterapii.

Wygodne ubranie to podstawa!

Po przeprowadzeniu wywiadu przychodzi czas na badanie. Fizjoterapeuta sprawdzi Twój zmysł równowagi i czucia. Dokładnie skontroluje ułożenie Twojego ciała, by potwierdzić lub wykluczyć wady postawy. Kolejno zbadane zostaną Twój zakres ruchu i siła mięśniowa oraz reakcje na różne bodźce. Badanie z reguły jest bezbolesne, jednak przy kontroli wrażliwych miejsc, np. po urazie, może pojawić się dyskomfort.

Nie bój się pytać!

Pierwsza wizyta to także czas na Twoje pytania i wątpliwości. Jeśli jest coś, co szczególnie Cię interesuje w kontekście terapii czy Twojego urazu – na wszelki wypadek zanotuj to sobie, by w trakcie wizyty nie zapomnieć. Pamiętaj, fizjoterapeuta ma obowiązek odpowiedzieć na każde nurtujące pytanie i wyjaśnić każdą dręczącą Cię kwestię. Odpowiednie przygotowanie do pierwszej wizyty ma ogromny wpływ na jej przebieg. Dzięki temu stres zniknie, masz pewność, że o niczym nie zapomnisz i zapewne bardzo ułatwisz proces diagnozy.

Fizjoterapia Wisznice.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *