Ortopeda – czym się zajmuje?
Ortopeda — od czego jest? Co leczy? Ortopeda jest lekarzem, który zajmuje się całym układem kostnym i układem ruchu oraz wadami wrodzonymi i rozwojowymi, a także wszelkimi wadami postawy. Ortopeda przyjmuje prywatnie lub na NFZ w poradniach ortopedycznych.
Kierują się tam osoby z dysfunkcjami ruchu, które mogą być wrodzone lub nabyte. Ze względu na długi czas oczekiwania, ortopeda prywatnie będzie zdecydowanie lepszym wyborem dla osób, które borykają się z bólem lub poważnymi schorzeniami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie.
Ortopeda to lekarz, którego konsultacji potrzebują pacjenci w każdym wieku. Diagnozuje i leczy schorzenia , które dotykają człowieka w ciągu całego życia: - u noworodków ortopeda dziecięcy wykonuje USG stawów biodrowych. Pierwsza wizyta u specjalisty powinna odbyć się już między 6, a 12 tygodniem życia dziecka.
– u starszych dzieci, ortopeda sprawdza postawę, rozwój mięśni i stawów oraz wyklucza ewentualne problemy związane z narządem ruchu w okresie dojrzewania
– młodzi i aktywni fizycznie pacjenci, zgłaszają się do ortopedy z różnego rodzaju urazami i kontuzjami
– pacjenci w średnim wieku, którzy wykonują np. pracę biurową, potrzebują pomocy ortopedy, gdy mają problemy z kręgosłupem
– osoby starsze zgłaszają się do ortopedy, ponieważ borykają się ze zwyrodnieniami stawów
Ortopeda — kiedy należy się zgłosić? Najczęściej do ortopedy zgładzają się pacjenci, którzy mają dolegliwości bólowe, obrzęk, osłabienie siły w mięśniach lub ograniczenia ruchomości kończyn. Oczywiście wszelkiego rodzaju urazy, takie jak zwichnięcia, czy złamania również wymagają natychmiastowej wizyty u specjalisty. Jakie są najczęstsze objawy ortopedyczne, wymagające konsultacji?
- znaczne osłabienie siły mięśniowej
- sztywność, mrowienie i drętwienie palców lub całych kończyn
- obrzęk stawów
- zniekształcenia kości
- przykurcze
- problem z utrzymaniem przedmiotów w dłoni
- długotrwałe bóle mięśni lub stawów
- ograniczenia ruchomości
Dodaj komentarz